ISOTRA od svého vzniku rostla, drží se nejnovějších trendů
Z Opavy až do Austrálie
Firmy založené rodinou a předávané z generace na generaci jsou skutečně nejen pro Českou ekonomiku klíčové. Velkou roli samozřejmě mají ty největší rodinné firmy, jako je zbrojařský gigant Czechoslovak Group rodiny Strnadovy, který má podle Forbesu za poslední tři roky tržby přes 37 miliard Kč a zaměstnává asi 10 tisíc lidí. Na druhém místě jsou Kutnarovi a jejich stavební firma DEK s tržbami průměrně 32,4 miliardy a víc než 4500 zaměstnanci. V první desítce najdeme třeba pelhřimovskou firmu Agrostroj rodiny Stokláskovy či „světového krále ve výrobě vinylových desek“, firmu GZ Media rodiny Pelcovy.
Na druhé straně stojí stovky malých rodinných firem, které sice nemají obrovské obraty a nezaměstnávají tisíce zaměstnanců, jejich socioekonomické poslání je přesto zcela zásadní. Hlavní ekonom společnosti Roklen Pavel Peterka v analýze pro Týdeník Echo potvrzuje, že význam rodinných firem pro světovou ekonomiku je naprosto zásadní.
„I mezi největší firmy na světě patří právě ty rodinné. V České republice odhady hovoří o tom, že rodinné firmy mají zhruba poloviční podíl na našem HDP. Tento sektor je navíc celosvětově na vzestupu. V některých zemích, jako je třeba Rakousko, přesahuje jeho podíl na HDP i zaměstnanosti hranici 80 %. Z pohledu na vývoj na trhu lze usoudit, že význam rodinných firem v české ekonomice dál poroste, což je jen dobře,“ míní Peterka.
Prostředí rodinných firem ukazuje na spousty výhod, které přináší do ekonomiky i do společnosti. „Tyto výhody přímo vnímáme, protože s rodinnými firmami často spolupracujeme. Jako nezávislá česká finanční skupina vlastněná sedmi fyzickými osobami velmi dobře rozumíme potřebám českých rodinných firem a jejich vlastníků. Naše služby se jim snažíme poskytovat ze stejného pohledu, který dennodenně podstupujeme i my sami a je nám vlastní,“ vysvětluje Peterka a dodává, že mezi jejich klienty spadají jak velké korporace, tak střední a malé české podniky. „Těch si velice vážíme, protože mezi ně spadáme a společně s nimi rosteme i my,“ říká hlavní ekonom Roklenu.
Vedle významného podílu rodinných firem na HDP a zaměstnanosti je podle Peterky nutné upozornit i na jejich klíčovou roli v rozvoji regionů, kde vytvářejí zaměstnanost a další příležitosti. „Nejde přitom pouze o regiony poblíž ekonomických center země, ale i o regiony vzdálenější. Tam jsou rodinné firmy zásadním zdrojem stability, která pomáhá bránit odlivu především mladých obyvatel, čímž napomáhá i udržení tamní kultury a tamních zvyklostí. U menších a středních rodinných firem je navíc podstatně méně pravděpodobné, že dojde k přesunu výroby a dalších činností do zahraničí. Viděli jsme už v minulosti, že zánik takové firmy má na daný region obrovský negativní dopad,“ připomíná analytik.
Rodinná struktura vlastnictví vede často vlastníky k úvahám s velmi dlouhým časovým horizontem, což napomáhá odpovědnějšímu rozhodování. To je podle Peterky další pozitivní fakt: „Je to i díky vyhlídce předání firmy dalším generacím v rodině. Lze proto předpokládat vyšší náklonost k investicím do dlouhodobého stabilního růstu. Tyto firmy jsou pak úzce spjaty se jménem rodiny a jednotlivců, což posiluje důraz na firemní identitu, kulturu a obecně na dobré jméno a vztahy firmy i celé rodiny.“
Zároveň ale dodává, že rodinné firmy čelí řadě specifických výzev, které je mohou odlišovat od jiných typů podniků. Jednou z těchto výzev, která je v současné době velmi aktuální, je podle něho otázka nástupnictví, tedy předání firmy dalším generacím. „Tento proces zahrnuje řadu právních, finančních a osobních aspektů. Je proto důležité se na tento krok dopředu připravit, protože úspěšné nástupnictví pomáhá dalšímu rozvoji firmy a udržení kontinuity podnikání,“ uvádí Peterka a připomíná, že s touto agendou mají bohaté zkušenosti, protože tým Roklen Corporate Finance pomáhá rodinným firmám a jejich vlastníkům formovat a plnit jejich záměry.
„A to jak růstové, tak v případě odchodu na zasloužený odpočinek v podobě prodeje firmy či prodeje za účelem zaměření se na jinou obchodní aktivitu. Náš tým pomáhá s řízením celé transakce, aby k její realizaci došlo k spokojenosti prodávajícího, kupujícího, ale i zaměstnanců společnosti,“ vysvětluje Peterka.
Menším podnikatelům – včetně rodinných firem – nepomáhá ani politika současné vlády. Konsolidační balíček, který loni kabinet Petra Fialy schválil, přinesl zejména menším podnikatelům řadu dalších povinností a přitvrdil zdanění například i u flexibilních dohod o provedení práce. Nastavil však také na další tři roky automatický růst minimálních odvodů na sociální a zdravotní pojištění o rekordní částky.
Zatímco v roce 2023 platili podnikatelé minimální zálohy na sociální pojištění ve výši 2944 Kč, po zvýšení na 30 procent průměrné mzdy v roce 2024 odvod činí 3852 Kč. A v příštím roce by mělo jít už o částku 4759 Kč. Připočteme-li zvýšení zdravotního pojištění na 3143 Kč, celkově mají od příštího roku odvody meziročně vzrůst o 1082 Kč měsíčně.
Bývalý ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN) naopak připravil balíček 22 opatření, která by měla podnikání zjednodušit a snížit administrativní zátěž zejména pro malé a střední firmy. Balíček počítá třeba se vznikem portálu podnikatele, který poskytne místo pro elektronickou komunikaci se státními institucemi, do budoucna počítá i se vznikem digitálních účtenek atd. Balíček by chtěl kabinet přijmout do poloviny roku 2025.
Právě čtete ...