Přihlásit se

SPECIÁL

Co bude s dostavbou Dukovan?

Pro Česko je jádro klíčový zdroj, na to názor nezměníme, říká náměstek Štěpán Hofman

Jan Křovák

Chceme, aby zapojení českých firem do dostavby Dukovan bylo co největší, ale musí si to vysoutěžit sami, říká v rozhovoru pro Týdeník Echo náměstek ministra průmyslu a obchodu Štěpán Hofman (STAN), který se na dokončení tendru přímo podílí. Hovořil také o státní energetické koncepci či financování dekarbonizace a výdajů na obranu.

Vláda Petra Fialy hovoří o tom, že si musíme vybrat mezi zbrojením a „šílenými výdaji na dekarbonizaci“. Je to opravdu takto černobílé?

Myslím si, že černobílé to není. My se s dekarbonizací musíme nějak vyrovnat, je pro nás nevyhnutelná. V současnosti probíhá velká diskuse na evropské úrovni o dalším kohezním období. Tedy o tom, kolik peněz bude určených v jednotlivých členských státech na dotační programy. A my jako STAN budeme tlačit, aby se Evropská unie nebála jít do větší míry zadlužení. Prostředky na výdaje na obranu chceme hledat právě v této oblasti. Dekarbonizace je z velké míry placená z výnosu z emisních povolenek, což je příjem modernizačních fondů jednotlivých zemí. A právě z těchto peněz se platí dekarbonizační projekty, minimálně v ČR.

Kdy bude hotová státní energetická koncepce? Jsou v ní už zahrnuty i priority spojené právě s ambicí více zbrojit?

Ve státní energetické koncepci priority spojené se zbrojením určitě zahrnuté nejsou, protože ta vzniká kontinuálně už dlouhou dobu. Zaměřuje se primárně na energetiku a dekarbonizaci. Je potřeba si uvědomit, že v průběhu následujících let bude potřeba zhruba 300 miliard na dekarbonizaci a transformaci české energetiky. Koncepce stanovuje zhruba 175 cílů a více než 50 nástrojů, jak českou energetiku dekarbonizovat. Koncepci máme připravenou, nyní probíhá diskuse s ministerstvem financí a dalšími resorty, které k tomu mají připomínky. Návrh státní energetické koncepce je konzistentní s již schváleným Národním energeticko-klimatickým plánem a já pevně věřím, že ji do konce tohoto volebního období schválíme.

Náměstek ministra průmyslu a obchodu Štěpán Hofman (STAN) v rozhovoru pro Týdeník Echo mimo jiné uvedl, že smlouva s KHNP by měla být do léta podepsaná.
Náměstek ministra průmyslu a obchodu Štěpán Hofman (STAN) v rozhovoru pro Týdeník Echo mimo jiné uvedl, že smlouva s KHNP by měla být do léta podepsaná.

Zmiňujete, že dekarbonizace je nutná, přitom i z řad vaší vlády čelí Green Deal velké kritice. Jaký je váš pohled?

Já na to mám jednu velmi jednoduchou tezi. V Česku je teď národním sportem kritizovat Green Deal, ale my si musíme uvědomit, že jsme země bez nerostného bohatství. Jediné energeticky využitelné nerostné bohatství, které tady máme, je uhlí. A to jednoho dne stejně dojde, ať se budeme snažit jít jedním, nebo druhým směrem. Zadruhé, ostatní suroviny nakupujeme často od partnerů, kteří nejsou úplně spolehliví. Dekarbonizace je v podstatě příležitost, protože nás to stejně čeká, když uhlí dojde. My potřebujeme technologii, která nás zbaví závislosti na Rusku a dalších zemích a budeme díky ní soběstační. Green Deal za mě obecně není špatně. Co je problém, je přílišná rychlost a tlak na zavádění opatření v kombinaci se striktní regulací. I my ve STAN si myslíme, že by šlo postupovat pomaleji s menšími náklady. Udělat se to ale musí, je to otázka naší energetické bezpečnosti i zlevnění výroby a konkurenceschopnosti. K tomu dojdeme budováním mimo jiné obnovitelných zdrojů, přičemž tranzitním médiem bude určitě plyn a v dlouhodobém horizontu bude významný rozvoj jaderné energetiky.

Česká republika bude zanedlouho čistým dovozcem elektřiny. Jak tohle obhájíte právě v souvislosti s vámi zmiňovanou energetickou bezpečností?

Je to tak, že například polovinu našich dovozů ropy jsme nakupovali z Ruska, což není spolehlivý partner. Elektrickou energii již dnes dovážíme především ze zemí západní Evropy, což jsou spolehliví partneři. Primární důvod, proč se z exportéra staneme importérem elektrické energie, je důvod ekonomický. Elektrická energie bude díky rostoucímu poměru obnovitelných zdrojů v Německu a na offshorech zkrátka levnější než ta, kterou u nás vyrobíme z uhlí. A to je důvod, proč ji nakupujeme a ve větších objemech budeme nakupovat v zahraničí.

Stěžejní projekt je dostavba Dukovan. Kdy bude podepsaná smlouva s korejskou KHNP?

Orientačně si myslím, že do léta bude EPC kontrakt s dodavatelem podepsaný.

Zaznívají argumenty, že právě třeba v souvislosti s geopolitickou situací by spolupráci mělo Česko navázat spíše v Evropě, tedy s francouzskou EDF. Jsou tyto argumenty podle vás relevantní?

Relevantní z pohledu spolupráce v EU jsou, ale rozhodující jsou kritéria související s energetickou bezpečností Česka a výstavbou v požadovaném čase, rozpočtu a kvalitě – a tady vždycky musíme hodnotit konkrétní nabídky, které Česká republika – respektive ČEZ – obdržela. Ty byly vyhodnoceny tak, že preferovaný uchazeč je zkrátka KHNP. Nabídl nejlepší cenu a záruky na dodržení harmonogramu. Jsme v prostředí, kdy pracujeme s veřejnými penězi a nemůžeme si dovolit nic jiného. Na evropské úrovni spolupracujeme v malých modulárních reaktorech, ČEZ vstoupil do Rolls-Royce SMR, získal si tam i nějakou vlastní pozici, aby zajistil, že know-how, které se bude budovat okolo malých modulárních reaktorů. To je směr, ve kterém budeme úzce spolupracovat právě s Evropou.

Česko má historicky výrazné jaderné know-how. Je to pro nás i v souvislosti s evropskou jadernou renesancí konkurenční výhoda? Lze toto know-how exportovat?

Absolutně. My máme historicky obrovské know-how co se týká výstavby jaderných elektráren, včetně té strojírenské části. Máme ohromné know-how také z hlediska servisů a jednotlivých zdrojů, teď ho získáme i na nové technologii, kterou získáme z KHNP. To, co se české firmy teď naučí, budou moci využít v rámci Evropy.

Snažíme se, aby firmy byly v komunikaci s námi i KHNP a byly pak úspěšné v jednotlivých tendrech, ale nemůže české firmy v soutěžit upřednostňovat, říká náměstek Štěpán Hofman.
Snažíme se, aby firmy byly v komunikaci s námi i KHNP a byly pak úspěšné v jednotlivých tendrech, ale nemůže české firmy v soutěžit upřednostňovat, říká náměstek Štěpán Hofman.

Je jádro v Evropě v tuhle chvíli nadále politicky uznávaným zdrojem? Nejsou nějaké náznaky například od eurokomisařky Teresy Riberové, která je historicky velmi proti jádru?

Jádro se podařilo dostat do taxonomie, v Evropě se s ním tedy počítá. Na evropské úrovni existuje pracovní skupina, kde spolupracujeme s dalšími projadernými zeměmi, lídry skupiny jsme my a Francouzi. Když jsem na první skupině seděl v zastoupení pana ministra (Lukáše Vlčka – pozn. red.) ještě před Vánoci, přišel tam nový eurokomisař pro energetiku Dan Jørgensen a velmi mě překvapilo, jak byl vůči jádru pozitivní. My v Česku považujeme jádro za stabilní součást naší energetiky, v tom názor nezměníme. Dalším velkým úkolem je, aby se jádro dalo financovat z fondů a programů EU a snadněji i z národních zdrojů a bylo trvale uznáno jako nízkoemisní zdroj, což se zdá, že je na dobré cestě.

Vrátím se ke smlouvě s KHNP. Ve veřejném prostoru zaznívají matoucí zprávy ohledně zapojení českých firem. Mluví se o tom, že to možná bude méně, než bylo slibováno, padají různá čísla… Tak jak to je?

Dlouhodobě komunikujeme, že chceme, aby zapojení českých firem bylo minimálně ze 60 procent. Když jsme byli v Koreji, tak pan ministr oznámil, že bude ještě před podpisem smlouvy chtít mít vyjasněno minimálně 30 procent, která by měly dodat české firmy. To jsou ta dvě čísla, která zaznívají v médiích. Je těžké to zařídit, protože jsme v jednotném evropském prostoru, na jednotném evropském trhu a nemůžeme jako česká vláda upřednostňovat české firmy před firmami z ostatních států EU. Můžeme ale firmám otevírat dveře, můžeme je připravit tak, aby byly úspěšné v těch výběrových řízeních. Na všechno ale poběží tendry, firmy budou muset uspět samy. Snažíme se, aby firmy byly v komunikaci s námi i KHNP a byly pak úspěšné v jednotlivých tendrech. My se chceme konkrétně zaměřit na tu strojírenskou část, tedy aby Doosan Škoda Power v Plzni zakázku získala, ale je to na nich, musí si to vysoutěžit oni.